הרפתקה דוט קום

16 בנובמבר 2009 על צללים ועיוורון

IMG_6470.JPG

מאבק אזרחי ישראל בגזירת העלאת מחיר ביטוח חובה לרוכבי דו גלגלי נכנס לשלב של אחרי הפעלתה. גם כאן מסוף העולם ממש, בדרום ארץ האש אליה הגעתי רכוב על דו-גלגי, אני שומע את הזעקה. שותף לה ומשמיע את קולי. באזני קוראי לפחות.
גם שאני יודע כי יקח זמן עד שאעלה שוב על אופנוע בשובי לארץ, מעצם העובדה שמכרתי את האופנוע שהיה לי טרם נסיעתי, כדי לממן את הגשמת החלום הזה, מהדחף לרכיבה על אופנוע או דו גלגלי, לא אשתחרר. לעולם. זה אינו קוריוז ומהעבר השני, זו אינה אובססיה, זה מצב של רוגע נפשי. במסע הזה פגשתי עשרות אופנוענים, מכאלה עם מוסך בו עשרה אופנועים נוצצים ועד נערים רוכבי טוסטוס צולע, מעשן, ללא מפלט או מושב. מעבר להיות האוקטנוע פתרון תנועה. הוא צורך. הוא דרך לבטא סגנון חיים. נכון, גלום בו סיכון ונכון, לא נעשה די בארץ בכל הקשור להדרכה ואכיפה, כדי להפוך אדם רגיל לרוכב אחראי. אבל מכאן ועד ההנחתה הזו. המרחק רב.
אין שום צורך להסתתר מאחורי סיבות צדקניות כמו "רכיבה חוסכת זמן", או "מורידה צפיפות ורכבים מהכביש" "משחררת חנייה בערים". בעיני כל אלה הם רק בונוס. רק בגלל שהנושא עלה לדיון ציבורי, אומר כי רכיבה דומה לאהבה לקבוצת כדורסל, לאדם, לארץ, לאוכל מסויים או לצורך לשבת מול טלויזיה ולגרד בין אצבעות הרגליים. סליחה אבל איני צריך לתת שום הסבר "לאומי" לכך שאני רוצה לרכב על אופנוע. כן. אולי יש לי "בעייה". זה אינו עניינו של שום פקיד. עתונאי או נהג רכב לידי ברמזור. זו זכותי הדמוקרטית, הלגיטימית לרכב על אופנוע. על חד אופן או על סוס נדנדה. ותפקיד המדינה. כן, תפקיד המדינה. לאפשר לי את זה. לעשות סדר כזה שהסדרי הרכיבה יהיו חוקיים, בטוחים, משתלמים והוגנים. לכולם.
אני רואה בהסרת הגזירה עניינה של כל אם ושל כל משפחה בישראל. הסיבה פשוטה. נערים שיצטרכו לשלם ביטוח יקר לכלי רכב זול, ירכבו ללא ביטוח. תעשיית ה"ישראבלוף" תפרח כי כמו סקס. בסוף נעשה את זה. לבקש להלחם באיידס על ידי העלאת מחיר הקונדומים היא במקרה הטוב עיוורון ובאנלוגיה עליה מדובר כאן, לפנינו כנראה רוע לב וטפשות. כי יש גזירות שיהפכו לגזר דין. והביטוח במקרה הזה יהרוג הרבה. ורכיבה על אוקטנוע תהיה בתודעה, המשך גורף לעבירה על החוק.
אין מלחמות יפות ואין מקום לנחמדות. זו היתה דעתי מהרגע הראשון. המאבק אינו רק של הרוכבים. הוא מאבק על עקרון מקודש לחיים במדינה דמוקרטית. ולכן הוא מאבק של כל אחד, גם אם הוא נגד רכיבה, או שמעולם לא חשב שזה יעניין אותו. הצללים המוטלים כרגע על הרוכבים. יגיעו גם לקבוצות אחרות בציבור.
אני מסיים בקרוב מסע ארוך. צפיתי לא רק בנופים וארצות רחוקות, אלא גם בבני אדם ובהתנהלויות שלטון, שעוררו בי לא אחת, הרהורי זלזול ב"דמוקרטיות" שראיתי במדינות מרכז אמריקה למשל. בהן מיעוט מקושר, מבוסס ואינטרסנטי, מנהל את המדינה מעל ראשם של עדרי אדם המקבלים את מנת לחמם וקורתם כדי להשאר "שקטים", הממשל "משחק" במחירי הדלק, הלחם, התחבורה. כנראה שגם אצלנו יש פרשנות מקורית להתנהלות שלטונית תקינה. בירדן השכנה. מדינה מתקדמת נאורה ומודל חיקוי להתנהלות שלטונית בריאה, פתרו את הבעיה. אסור לרכב על אופנועים. אכן משרד אוצר יש לנו. אחורה פנה קדימה צעד.
נראה כי זכויות אינן ניתנות על ג'אנט מכסף.

מאת: יוני   ·   קטגוריות: אופנועים and הרפתקאות and יוני בן שלום and כללי     הדפס פוסט

יש 7 תגובות על הפוסט “על צללים ועיוורון”

 1. תגובה מאת חיים ניר גרינפלד ביום 16 נוב 2009 בשעה 6:50

  ייוני "חזק ואמץ" היו לנו כמה רכיבות משותפות (בארץ) כל מילה שלך במקום . ממחיים ניר מורה לנהיגה – פרדס חנה,חדרה .

 2. תגובה מאת יאיר חסיד ביום 16 נוב 2009 בשעה 9:43

  יוני
  פרשנותך ודעותיך מעוררים השראה,
  המצב בעייתי וחייבים למצוא פתרון הולם!
  יחד עם זאת גדרש להוריד את גובה הלהבות,
  כי גם למחאה יש גבולות!
  שנס מותניים ובוא לעזור.
  מארצך ה"חמה", יאיר.

 3. תגובה מאת חדוה זיסמן הגדי ביום 16 נוב 2009 בשעה 18:22

  היי יוני למרותהיותי רחוקה מכל נושא הרכיבה ואף הנהיגה אני מסכימה לכל מילה שכתבת.המשך דרכך הקצרה בשלום ושוב אלינו בשלום, הבלוג הקודם היה מדהים ואיך שאתה תופש את העננים וואו מקסים ,ברוך כשרונות שכמוך להתראות, חדוה זיסמן הגדי פיקה………….

 4. תגובה מאת avraham ביום 16 נוב 2009 בשעה 22:33

  ככל שמוסיפים לחקק חוקים כך גורמים ליותר אנשים רגילים להיות עברינים. הבעיה שהתנו את האזרח (בצירוף רגשות לאום ואשמה) לציית ולא למחות בעבור כל דבר בין הוא מתקבל על הדעת או לא. אז אם לא תמחה אל תתלונן . יוני אמרת את זה נפלא

  אך ניתן לומר שכמו רב הבעיות נובע הדבר מחינוך קלוקל הבא ליצר פועלים ברמה זו או אחרת ולא לחנך לערכים או למחשבה יציבה ורציונלית לכן זה מה שאנו מקבלים. לצערי הרב הנגע פשט ברב העולם אבל אנו שהיינו צריכים להיות אור לגויים אפילו פנס עם סוללה גמורה אנו לא…….

 5. תגובה מאת כRוב-לוג » ארכיון הבלוג » תעריפי הביטוח לדו גלגלי - בעיית מדינה ביום 17 נוב 2009 בשעה 5:41

  […] המאבק למניעת עליית תעריפי ביטוח החובה. הפוסט הנקרא "על צללים ועיוורון" מומלץ במיוחד גם למי שאינו רוכב. "…אני רואה […]

 6. תגובה מאת ניצן שטיינמן ביום 17 נוב 2009 בשעה 10:29

  ליוני שלום , ראשית ברכות על המסע המוצלח העומד לפני סיומו . מסכים לדעתך אשר ל" על צללים ועיורון " .עדין אין זה מוריד גם מנכונות הטיעונים שהעלו עי מנהיגי המאבק אשר לצפיפות ( טיעון לאומי ) .מתעורר הרושם שהמדינה מנסה מזלה במדיניות המיסוי כנגד קבוצות אוכלוסיה ומנסה להתמקד בכאלו שכושר המיקוח או תרצה העמידות שלהן חלש ושם היא " מנצחת " .קל לדחוף היד לכיס של החלשים יותר בתאונות מלומדות לכאורה ועל גבם לכסות "חורים " תקציבים במעטה של צדק חברתי .בו נראה את ה"מדינה " מנסה לגעת בשכרם של עובדי הנמלים, חברת חשמל … אבל לא שם המדינה מפחדת ,לא כדאי לה ל"התעסק " איתם ועוד דוגמאות לא חסרות . כנראה שרק מחאות אגרסביות יעזרו ( אם אין לך לובי במסדרונות השלטון) בברכה ניצן

 7. תגובה מאת ערן ZZR1100 ביום 17 נוב 2009 בשעה 15:04

  יוני, כרגיל. כל מילה סלע וכל משפט פילוסופיה שלמה… שיהיה בהצלחה בהמשך המסע ושמור על עצמך. אנחנו פה נלחמים ושתחזור מקווה שיהיה לך זמן להצטרף אלינו למאבק (אני רואה שהתחלת כבר משם)
  שא ברכה וחזור בשלום
  ערן

Trackback URI | Comments RSS

הוסף תגובה