הרפתקה דוט קום

6 במאי 2009 יוני בהכנות אחרונות בארץ לקראת המסע באמריקות

על הרצפה מחפש את פתח עוקת שמן המנוע

ביום שני כביש החוף בין נתניה לחדרה שגם ככה נדמה כאילו הובא מהעולם השלישי, נראה בקושי מבעד לאבק שכיסה את הצד הצפון מזרחי של הסהרה – כלומר ישראל. איזה חום יה וואראדי. אם בקוטב השתן שלך הופך קרח באויר. כאן הוא מתאדה עוד בשלפוחית.

הגעתי לבועז האיש והמוסך בבנימינה בשעה אחת וחצי. קבענו שאני אגיע לבלבל לו ת'מוח וללמוד כמה דברים בסיסיים הקשורים לתחזוקת האופנוע, וכמה משפטי "עשה ואל תעשה".

אך לפני זה אני חייב לכם עוד דיווח. החלטתי על האופנוע שעליו ארכב. יהיה זה ה BMW r1200gs דגם ה"אינדורו" (כזה שניתן לרכוב עליו גם בכביש וגם בשטח) המהולל של החברה מגרמניה. למעשה אני רוכב בימיום על אופנוע מדגם זה. ומרגיש שהוא יתאים לרוב המסלול. בפרק "הציוד שלי" כאן למעלה, פירטתי את השיקולים לבחירת אופנוע. לא אלאה. אך היכולת לשרוד את המרחק והקושי, תלויה רבות גם ביכולת התחזוקה. ולכן החלטתי להעביר את עצמי הליך הדרכה בסיסית בנושא.

בעיקרון, אף שהמוסך של בועז מאובזר במיטב החימוש המכונאי. ליפטים ומערך כלים יעודי לפירוק והרכבה של מעבורות חלל. עשיתי את ההשתלמות על הרצפה, כשלרשותי רק שקית הכלים הבסיסית המצורפת לאופנוע כסטנדרט.

1) היכרות עם הדגם שיצא לשוק בשנת 2005 , מאז הוא עבר כמה שיפורים זעירים, בעיקר הוספו לו מערכות אלקטרוניות מורכבות המקלות על הרוכב. דברים כמו. בולמים בכוונון אלקטרוני. קריאת לחץ צמיגים בלוח המידע הממוחשב וגם תיקון נקודת האיזון בו מתחבר הג'ק המרכזי, זאת כדי להקל בהעמדת האופנוע בעת חניה. בעיקרון לא ידועות בעיות מיוחדות לדגם, אך יחד עם זאת ישנן כמה מערכות שעלולות ללקות בשיתוק מוחלט אם קומפוננט קטן וזניח המנהל אותן יוצא מדעתו. ולכן עברתי עם בועז גם על אוסף השדים המשוגעים, הנחבאים בתוך המכונה המופלאה. בידיעה שהם יכנסו לרשימת החלפים שיהיו על האופנוע.

2) כלי עבודה. רשימה מדוייקת של סוגי ומידות המפתחות היעודיים. כולל כלי תיקון והחלפת צמיגים. מסננים. חלקי חשמל, החל במנורת ביקורת לזהוי תקלות. וכלה בהכרת המצבר ודרך החלפתו, (תמיד מנתקים קודם את המינוס!) החלפת נורות. שחרור לחיצים כגון זה של מערכת האי.בי.אס הנוטה להתפס ולזייף נתונים. וכו'

3) מערכת בלימה– קריאת מצב רפידות. הדרך להחליפן. זיהוי בעיות בדיסק הבלימה. נוזל בלמים וכל הקשור לתחום.

4) החלפת מסנן אויר. מסנן שמן, פלאגים. שמן קלאץ'. החלפת מודול משאבת דלק. חיזוק ברגים כולל. טיפול או מתיחת החישורים-שפיצים של הגלגלים וזיהוי תקלות. ריקון והחלפת שמן מנוע.

כמובן לסיכום מבחן מעשי מקיף ואכזרי אותו עברתי בציון סביר. רק אל תבנו על זה שאם תסעו בעקבותי, אזכור משהו כדי לחלץ מישהו. זה בערך כמו הספרדית שלמדתי. כשאהיה בצרות, כנראה לא אזכור מה לימדו אותי, אבל אדע טוב טוב, למה.    🙂

מאת: יוני   ·   קטגוריות: אופנועים and יוני בן שלום     הדפס פוסט

יש 2 תגובות על הפוסט “יוני בהכנות אחרונות בארץ לקראת המסע באמריקות”

 1. תגובה מאת mike ביום 17 מאי 2009 בשעה 12:56

  just wanted to wish u a lifetime chavaya of proportions that will outshine all before…i am going on 58…about 6 years ago i went on a journey…5 months and 6,000 kms in India…on a 500 cc Enfield…yaani endura…delhi to the north…to Paki border down desert to rajasthan…towards center and then down south to goa…and i never rode a bike before…it was alot less adventurous than ur plan but it has its own levelof extreme…i never planned very much…alot less professional…i used to write directions of which city to which city on the thigh of my jeans…travelled w/o a plan……jsut simple pure seemingly endless freedom…i later went on to 2 months in NZ but nothing to compare….enjoy ur journey…am certain it will be a pinnacle…and guess what…u deserve it ….
  mike
  p.s. if i may be so brash as to offer a piece of advice……
  while keeping an eye on your goal keep your focus on each kilometer…
  it really is all about the journey

 2. תגובה מאת מאיר שרגאי ביום 26 מאי 2009 בשעה 9:30

  התרשמתי לטובה מההתכוננות המסודרת.
  ברור שזה מבצע רציני, שיש לו סיכויי הצלחה
  רק אם ההתכוננות היא טובה.
  כי אפילו אם חסר מברג באמצע השום כלום זה
  בעיה רצינית.
  כמובן שנשאלת השאלה אם לא עדיף לך הרבה מבצעים
  יותר קטנים מול המבצע האחד הענק.

  מכל מקום אני מאחל לך הצלחה מלאה על אף התגובות
  הנלוזות של כל המתחכמים הישראלים הריקנים.

Trackback URI | Comments RSS

הוסף תגובה